Yamaha’dan TMAX’in 20. yılına özel seri!

CARMEDYA.COM – Birinci kere 2001 yılında tanıtılan TMAX, Sport Scooter segmentinde 20’nci yaşını kutluyor.

Yamaha TMAX’in son yirmi yıla damga vuran muvaffakiyetini ödüllendirdi ve TMAX 20’nci yıl özel modelini tüm dünyayla birlikte Türkiye‘de tanıttı. Model, farklı başka numaralandırılmış olarak sadece 560 adet üretilecek.

TMAX, gayesi yalnızca işe ya da okula süratli ulaşmak olmayan, bilhassa spor motosikletin heyecan verici hızlanma ve yüksek sürat istikrarına, eğlenceli ve konforlu sürüş tecrübesine tutkun olan kullanıcılara hitap eden bir scooter.

TMAX, geçen 20 yılda kentli kullanıcının gereksinimlerini ve isteklerini karşılamak için daima gelişti. Dünya üzerinde yalnızca 560 tane olan TMAX 20’nci Yıl Modeli onu özel ve tek yapan çeşitli yeniliklerle bezendi. En kıymetli özelliklerinden birisi, her scooter’a kendisine mahsus el personelliği sunan dövme karbon gövde. Tek tip dokuma desenli klâsik karbon fiberden farklı olarak TMAX 20’nci Yıl Modelinde kullanılan dövme karbon fiber bileşenler, 560 ünitenin her birini eşsiz kılan kendi yüzey kaplamasına sahip.

Kendine mahsus bumerang gövde panellerinin yanı sıra ön çamurluk ve ısı müdafaasına sahip susturucu, TMAX 20’nci Yıl Modeli daha dinamik bir görünüm ve ayrıcalıklı hissini veren bu güçlü ve hafif karbon gereçten üretildi. Bumerang ve çamurluktaki sarı vurgular, orjinal modelin parlak sarı renk tertibini hatırlatıyor. Birinci sınıf gereçlerden üretilmiş özel ısıtmalı selede, bumerang gövde panellerindeki ve ön çamurluktaki vurgulara ahenk sağlayan sarı dikişler bulunuyor. Isıtmalı elcikler de standartt ve bu ikonik sport scooter’ın teknik özelliklerini geliştiren özel tutamaklarla donatılmış.

TMAX’in bu özel versiyonu 20’nci yıl logosu ile farklılaşıyor. 560 adet üretilecek her model kendisine has bir numara taşıyor. Üretim numarası, dövme karbon gövdenin el personelliği ile birlikte her bir modele kendi özel kimliğini kazandırıyor. Tech Graphite rengiyle kaplı kontrast bronz renkli jantlar da sportif görünümü destekliyor.

20 yıllık serüven

Geçen 20 yılda müşteri beklentilerine karşılık vermek için daima yenilenen TMAX birinci kuşakta 160 km/s sürate ulaşmasını sağlayan 500 cc hacminde 2 silindirli bir motora sahipti.

2004 ve 2007 yılları ortasında 2. nesil TMAX’ın sınıfında önder olan performansı, daha güçlü bir yakıt enjeksiyonlu motorun piyasaya sunulmasıyla bir sonraki düzeye taşınırken, yeni amortisörler ve çift ön disk freni ve ABS seçeneğiyle yol tutuş kalitesi artırıldı.

2008’de 3. nesil TMAX orijinal bir gövdeyle piyasaya sürüldü ve yol tutuş performansı büsbütün yeni bir hafif alüminyum döküm şasi ile geliştirildi. Amortisör borusu çapı 2 mm artırılarak 43 mm’ye yükseltildi ve 15 inçlik yeni bir ön jant üretildi.

2012 yılında, yeni gövde dizaynının yanı sıra kayışlı şanzımana sahip daha büyük kapasiteli 530 cc motor ile donatılmış 4. nesil TMAX piyasaya sunuldu.

5. nesil TMAX, 2015 yılında piyasaya sürüldü ve bu modelde motosiklet tipi Upside Down (USD) amortisörler ve radyal monte fren kaliperleri kullanıldı.

2017 yılında 6. nesil TMAX, dinamik yeni bir görünümle piyasaya sürüldü ve farklı sürüş şartlarında daha fazla denetim sunan bir dizi gelişmiş elektronik şoför yardımı özellikleriyle donatıldı. Sınıfının önderi teknik özelliklerine Yamaha Çip Denetimli Gaz Kelebeği (YCC-T) ve Çekiş Denetim Sistemi (TCS) eklendi.

TMAX, D-MODE değiştirilebilir güç modlarının bulunduğu daha yüksek teknik özelliklere sahip SX versiyonunda sunulurken DX ise sürat sabitleyici, ısıtmalı sele, ısıtmalı elcikler ve elektrikli ayarlanabilir ön cam ile donatıldı.

2020 yılı, şimdiye kadarki en dinamik ve en güçlü TMAX’ın piyasaya sürülmesine tanıklık etti. Daha büyük kapasiteli 560 cc motorla birleştirilmiş daha agresif yeni gövdesi tüm TMAX tecrübesini yeni bir boyuta taşıdı ve tüm vakitlerin en yüksek performanslı scooterı olmasını sağladı.

Kaynak: Carmedya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir