Taziyede 80 şahsa virüs bulaşan köyler için sıhhat müdüründen ikaz

Taziyede 80 bireye virüs bulaşan köyler için sıhhat müdüründen ikaz

-Bingöl’de geçtiğimiz yıl bir taziye nedeniyle 3 köyde 80 kişinin Covid-19’a yakalandığını ve ölümlerin olduğuna dikkat çeken Vilayet Sıhhat Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, tekrarının yaşanmaması için önlemlere uyulmasını istedi

BİNGÖL – Bingöl’de geçtiğimiz yıl bir taziye nedeniyle 3 köyde 80 kişinin Covid-19’a yakalandığını ve ölümlerin olduğuna dikkat çeken Vilayet Sıhhat Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, tekrarının yaşanmaması için önlemlere uyulmasını istedi.

Ülke genelinde olduğu üzere Bingöl’de de kısıtlamaların kalkması, hava sıcaklıklarının artması ve vatandaşların da rehavete kapılmasıyla Covid-19 olaylarında artış yaşanmaya başladı. Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı renk haritasında maviden, turuncu kategoriye yükselen ve bir hafta sonra açıklanacak olan renk haritasında kırmızı kategoride olması mümkün Bingöl’de hadise oranı 100 binde 124 olduğu görüldüğü bildirildi. 1 aylık müddet içinde yaklaşık 7 katlık bir artış olması nedeniyle geçtiğimiz yıl yaşanan ve 3 köyün 1 ay karantinaya alınmasına neden olan bir taziyede 80 kişinin virüse yakalandığı olayla dikkat çeken Vilayet Sıhhat Müdürü Uzman Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, herkesi önlemli olmaya çağırdı.

“Bir ayda neredeyse 7 kat artış meydana geldi”

İHA Muhabirine açıklamada bulunan Vilayet Sıhhat Müdürü Gündoğdu, “Sağlık Bakanı’mızın açıklamış olduğu haftalık datalarda 100 binde 17 olan olay sayısı ile ilimiz kısıtlamaların kalkması, havaların ısınması ve bilhassa vatandaşlarımızın rehavete kapılmasıyla birlikte Nisan ayındaki 100 binde 124 olarak açıklanmıştı maalesef. 1 aylık bir müddet içinde neredeyse 7 katı bir artış meydana geldi. Bilhassa vatandaşlarımızın maske, ara ve hijyen kurallarına dikkat etmesi ve rehavete kapılmaması çok kıymetli. Havaların ısınması, yurt dışından ve kent dışından gelecek olan vatandaşlarımızın da ağır bir hareketlilik oluşturması tekrar havaların ısınmasıyla vilayet içerisinde merkezlerden köylere göçün oluşmasıyla bir arada bu periyodun ağır ve hareketli geçmesini bekliyoruz. Bu devirde hadise sayılarının daha fazla artmaması ve denetim altında tutmak ismine vatandaşlarımızın kurallara riayet etmesi çok önemli” dedi.

“Bir taziyeye bağlı olarak 3 köyümüzde toplam 80 hadise görüldü”

Hava sıcaklıklarının artması ve yasak olmasına karşın köylerdeki taziyelere değinen Gündoğdu,” Şuan da yasak olan taziyelerin, düğünlerin ve toplu aktifliklerin bilhassa bu periyotta ertelenmesi ve yapılmaması çok kıymetli. Geçmişte bunun örneklerini gördük. Geçen yıl yalnızca bir taziyeye bağlı olarak 3 köyümüzde toplam 80 olayın görüldüğü ve maalesef bu köylerde de karantina kararı uyguladığımız, yaklaşık 1 ay mühlet içinde denetim altına aldığımız ve maalesef yeniden bu duruma bağlı olarak vefatların olduğu görüldü. Bu nedenle yaz devrinde vatandaşlarımızın rehavete kapılmadan bütün kurallara uyması, salgınla olan uğraşımızda bize güç katacaktır”diye konuştu.

“En kısa müddet içinde aşılarımızı yaptıralım”

Aşı yapılması konusunda davette bulunan Gündoğdu, “Kurallara uymakla bir arada aşılanmanın da bu gayrete önemli manada tesir ettiği görülüyor. Son devirlerde hadiselerin tahlillerini yaptığımız vakit aşılanan kesimde hastaneye yatış oranı önemli manada düştü. 65 yaş üstü bireylerin hastalığa yakalanma oranının düştüğü görülmekte. Tabi bir gün bile çok kıymetli. Bilhassa aşılanan bireylerin hastaneye yatması ve vefat oranlarının düştüğünü göz önüne alırsak yarın önemli pişmanlıklar yaşamamak ismine en kısa müddet içinde aşılarımızı yaptıralım”ifadelerini kullandı.

Ramazan ayında da suralara hassasiyetle uyulmasını isteyen Gündoğdu,” 10 gün sonra gireceğimiz Mübarek Ramazan ayında da geçmişte yaşadığımız, gördüğümüz toplu iftar programları, sahur programları yahut konut içinde yapılacak teravih namazlarında bilhassa bulaş riski artabilir. Hem bir ay içinde hem de sonrasında Ramazan Bayramı’nda kurallara uymaları konusunda istirhamımız bulunmakta. Her ne kadar 1 ay içinde önemli bir artışla bir arada ilimiz Mavi kategoriden turuncuya geçmiş olsa da tekrar daima bir arada bütün kurallara uyarak, sıhhat çalışanlarımıza da yardım ederek tekrar maviye geçmek çok sıkıntı değil. Hem sıhhatimizi korumak ismine hem de vilayetimizdeki istenilen atmosferi oluşturmak ismine lütfen daima bir arada kurallara uyalım” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MUHAMMET ALİ ÇİFTÇİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir