Son dakika haberi: “Propolisin, sıvı formunda kullanımında suda çözünmesine dikkat edilmeli”

AksuVital Yüksek Kimya Mühendisi Dr. Ebru Koç, sıvı propolis kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Koç, “Propolisin bilhassa damla yani sıvı formunda kullanımında suda çözünmesi konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Böylelikle propolisin su ekstrakt mı yoksa alkol ekstrakt mı olduğunu anlayabiliriz” dedi.

Bağışıklığı doğal yollarla desteklemede yardımcı propolisin birçok farklı formda kullanılabildiğini aktaran AksuVital Yüksek Kimya Mühendisi Dr. Ebru Koç, bilhassa sıvı formdaki damla propolis hem yetişkinler hem çocuklar tarafından kullanılabildiğini söyledi. Koç, koronavirüs salgını sonrası hayli sık kullanılan sıvı propolisin kullanımında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili de bilgi verdi.

SIVI FORMUNDA SUDA ÇÖZÜNMESİNE DİKKAT

Dr. Koç, “Propolisin bilhassa damla yani sıvı formunda kullanımında suda çözünmesi konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Böylelikle propolisin su ekstrakt mı yoksa alkol ekstrakt mı olduğunu anlayabiliriz. Propolisin içindeki tesirli bileşikler alkolde çözünen bileşiklerdir. Bu sebeple tam bir yararlanma sağlamak için alkole alternatif olarak bitkisel kaynaklı gliserin düşünülmüştür. Damla propolis eserimizin suya damlatıldığında bulanıklık oluşturmadan çözündüğünü gözlemleriz. Bu yolla kullanım kolaylığı sağlanırken, üstün bir yarar da elde edilmiş olur. Özetle alkol ekstraktlı propolisler suda çözündüklerinden bulanık bir imaj oluşturmaktadırlar. Bu hususta altını çizmek isterim. AksuVital Sıvı Propoliş içeriğinde yüzde 30 ham propolis bulunmaktadır. Propolisimiz alkol içermemektedir. Sıvı propolis yani damla formu hem her yaşta insanın kullanımına uygun olduğu için hem de suya, yoğurda yahut meyve suyuna katılarak kullanıldığı için sıklıkla tercih edilmektedir” diye konuştu.

“PROPOLİS DOĞAL KALKANIMIZ”

Propolisin yapısı gereği, vitamin, mineraller, flavonaidler ve fenolik hususlar bakımından varlıklı olduğunu belirten Dr. Koç, “Propolisin destekleyici ve hami özellikleri çok güçlüdür. Güçlü antioksidan özelliğe sahiptir.İnsan bedenine yararları saymakla bitmeyen propolis, pandemi periyodunda de en çok tercik edilen besin desteklerinin başında gelmektedir. Mevsim geçişlerini daha rahat atlatmanız, kendinizi daha dinç ve güçlü hissetmeniz için arıların hayat kaynağı propolisi, hayatınızdan eksik etmeyin” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir