Son dakika haberi… Filyasyon grupları İzmir’de ağır mesaide

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde “çok yüksek riskli iller” ortasında yer alan İzmir‘deki filyasyon grupları, virüsün yayılmasına karşı büyük uğraş veriyor.

Filyasyon takımları, Türkiye‘de birinci Kovid-19 hadisesinin tespit edildiği Mart 2020’den bu yana dedektif titizliğiyle çalışıyor.

İzmir’de geçen yıl mart ayında 340 olan filyasyonda vazifeli sıhhat çalışanı sayısı son 4 ayda 1600’e çıkarıldı.

Tabip, hemşire, ebe, sıhhat memuru, paramedik, diş tabibi ve diş teknisyeninden oluşan filyasyon vazifelileri, çalışmalarını 7/24 sürdürüyor.

Hami elbiselerinin içinde saatlerce vazife yapan takımlar, Kovid-19 teşhisi konulan hastalar ve temaslılardan numune alıp tedavileri hakkında bilgi veriyor.

“Bu süreçte salgının sona ermesi için canla başla çalışıyoruz”

Bornova İlçe Sıhhat Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan filyasyon gruplarında vazifeli hekim Hilal Sipahi, AA muhabirine, hadise sayısının artmaması için tüm sıhhat çalışanlarının seferber olduğunu vurguladı.

Salgında yaşanan tepe periyotlarında daha çok mesai harcadıklarını aktaran Sipahi şöyle dedi:

“Biz daha çok çalışmamızın dışında vatandaşlarımızın can kaybı yaşamasına üzülüyoruz. Hastanelerde yatak ve ağır bakım oranları her geçen gün artıyor. Burada kıymetli olan vatandaşlarımızın belirlenen kurallara uyması. Virüsün bulaşma nedeni yakın temas. Bunu her gittiğimiz yerde anlatıyoruz. Vatandaşlarımız kapalı ortamlarda 15 dakikadan fazla kalmamalı ve maske kullanımına itina göstermeli. Sıhhat çalışanları bu süreçte salgının sona ermesi için canla başla çalışıyor.”

Kendimizi savaşta hissediyoruz”

Hatice Demir ise 26 yıllık ebe olduğunu, filyasyon takımlarında vazife yaptığı son bir yıldır meslek hayatının en güç günlerini yaşadığını anlattı.

Sıhhat çalışanlarının mesleklerinin gereğini daima özveriyle yerine getirdiğini vurgulayan Demir şöyle konuştu:

“Kovid-19 salgını boyunca kendimizi savaşta üzere hissediyoruz. Bu savaşta gece gündüz demeden ailemizi, sevdiklerimiz, toplum sıhhatini düşünerek elimizden gelenin en fazlasını yapmaya çalışıyoruz. ‘Bu süreçten nasıl daha az hasarla çıkabilirizin’ çabasını veriyoruz. Kentimiz şu anda kırmızı alarmda. Biz maske, aralık ve hijyen kullarına uyulması konusunda toplumumuzu bilgilendirmeye devam ediyoruz.”

Ebe Burcu Özgel ise filyasyon takımlarının çalışmaya başladığı günden bu yana takımlarda vazife aldığını ve çok yorulduğunu söz etti.

Salgının başına nazaran insanların artık Kovid-19’a karşı daha bilgili olduğunu lisana getiren Özgel, “Artan hadiseler karşısında vatandaşların toplumsal aralık kurallarına uymadıklarını görüyoruz. Bu da bizi üzüyor. Aşının koruyuculuğu var lakin tekrar de önlemlere uyması gerektiğini her yerde söylüyoruz. Bilhassa de akşam saatlerinde televizyonlardan artan hadise sayılarını gördüğümüzde çok üzülüyoruz.” halinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Tezcan Ekizler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir