Son Dakika | Daha fazla “enfektif” olan varyant virüslere karşı “aşılama hızlandırılmalı” ikazı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıla Akhan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) varyantlarının bulaşıcılığının yüksek olduğunu belirterek, hastalıktan korunma önlemlerine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Akhan, AA muhabirine, koronavirüslerin RNA virüs olması nedeniyle çok fazla mutasyona uğramasını beklediklerini söyledi.

Koronavirüslerin, bu periyotta fazla yayıldığı için değişebildiğine işaret eden Akhan, birkaç mutasyonun eklenmesiyle İngiliz varyantının ortaya çıktığını kaydetti.

Akhan, birkaç mutasyonun bir ortaya geldiği İngiliz varyantının birçok özellik kazandığını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“İngiliz varyantıyla virüsün bulaştırıcılığı arttı ve daha fazla enfektif hale geldi. Dünyaya yayıldı, yayılırken de değişiyor. Güney Afrika’ya giderken orada öteki bir hale geldi, o da kıymetli bir mutasyon, o da biraz daha virüsün halini değiştirdiği için bu sefer de virüsü antikor tanıyamayabiliyor, aşının hassaslığını azaltabiliyor. Güney Afrika varyantı o yüzden çok daha tehlikeli ve daha özellikli bir durumda. Bunun gibisi Brezilya varyantı var. Kaliforniya varyantı da değerli özellikler taşıyor. Virüs değiştikçe tehlikeli bir hale geliyor.”

Mutasyonun diğer bir yere evrilmesinden korktuklarını aktaran Akhan, bu kadar çoğalınca virüsün, ortam bulduğu için değişebilme ihtimalinin de arttığını vurguladı.

Akhan, bu nedenle varyantların çok yeterli takip edilerek ne cins değişiklikler olduğunun görülmesi gerektiğinin altını çizerek, “İçinde bulunduğumuz devir çok kıymetli. Virüs ne kadar çok çoğalıyorsa değişime de o kadar açık demektir. Virüsün genetik yapıda seçiciliği muhtemelen var zira birtakım insanlarda ne yaparsanız yapın ağır geçiyor. Yaş ya da kronik hastalık olmaksızın çok gençlerde de olabiliyor. Yaşlılarda çok virüsü görmememizin sebebi yaşlıları aşılamış olmamız. Varyantın klinik seyriyle ilgili değerli bir değişikliği yok.” diye konuştu.

“Herkes ferdi olarak dikkat etmeli”

Koronavirüsün denetim edilemediği için değişebileceğine dikkati çeken Akhan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu bir yarış, aşılama süratiyle gayret ediyoruz, bir yandan da virüs değişmeye çalışıyor. O da bulaştırıcılığını artırdı, şartlarını değiştiriyor. Koronavirüsü denetim edemediğimiz takdirde değişmesi mümkün. Bu yüzden sekanslamayla takip etmemiz, ne üzere değişiklikleri görmemiz, ona nazaran tedbirleri değiştirmemiz, kuvvetlendirmemiz gerekebilir. Virüsü uzun mühlet bedenden atamadığı için diğerine bulaştırma mümkünlüğünün yükselmesi üzere sorunları bulunuyor. Bu devir çok dikkatli olmamız gerekiyor. Varyant süratli bulaşıyor. Bunu yarış olarak düşünüyorum, aşıyı hızlandırmamız ve korunmaya çok dikkat etmemiz gerekiyor. Önümüzdeki günler hoş gelecek diye düşünüyorum fakat davranışlar bu periyodu belirleyecek. Bu nedenle herkes ferdi olarak dikkat etmeli.”

Sıla Akhan, maske, uzaklık ve hijyen kurallarının kıymetine işaret ederek, herkese önlemlere harfiyen uyma davetinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Kadir Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir