Öldü diye defnettikleri babalarını hastanede görünce şoke oldular

Öldü diye defnettikleri babalarını hastanede görünce şoke oldular

Çanakkale’de birebir isimli hastaların evrakları karışınca yanlış kişi defnedildi

ÇANAKKALE – Çanakkale’de sinemalara bahis olacak bir olay yaşandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Hastanesi‘nde isimleri birebir, soyisimleri farklı olan iki hastanın evrakları karıştı. Öldü diye babası zannettikleri kişiyi annesinin mezarının yanına defneden çocukları, hastanede babalarının yaşadığını görünce şoke oldu.

ÇOMÜ Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kolon kanseri tedavisi gören Recep Çelik‘in ismi tıpkı, lakin soyismi farklı olan bir hastayla evrakları karıştı. Tıpkı hastanede korona virüs (Covid-19) tedavisi gören Recep Yılmaz isimli vatandaş, ağır bakım ünitesinde yer olmadığı için Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Lakin Recep Yılmaz hastaneye sevk edilirken, ezkaza kanser hastası Recep Çelik’in evrakı gönderildi.

Sevk edildiği gece burada vefat eden Recep Yılmaz’ın ailesi yerine Recep Çelik’in ailesine mevt haberi bildirildi. Acılı aile, babaları Recep Çelik’i Covid-19 hastası olduğu gerekçesiyle göremeyeceklerini öğrendiklerinde ikinci bir şok daha yaşadı. Daha sonra morga giden aile, tamamlanan süreçlerin akabinde cenazeyi resmen teslim almış oldu. Babaları zannettikleri Recep Yılmaz’ın cenazesini filyasyon takımıyla birlikte Çanakkale Yeni Kent Mezarlığı’nda annelerinin yanındaki aile mezarlığına defnettiler.

Daha sonra hastaneden, ‘Babanız Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde’ formunda telefon aldığını tez eden Recep Çelik’in oğlu Hilmi Çelik, hastaneye gittiğinde babasını görünce şoke oldu.

Yanlış hasta sevki argümanı

Yaşanan süreci anlatan Recep Çelik’in oğlu Hilmi Çelik, “Babamın ağır bakıma yatması gerekiyormuş Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yer yok. Müşahede odasına aldılar 2-3 gün oralarda kaldı. Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde bir yer açılınca bunlar babam Recep Çelik’in ismine bir evrak düzenliyorlar, ancak araca öbür bir Recep’i bindiriyorlar ve Devlet Hastanesine getiriyorlar. Burada ağır bakıma koyuyorlar, adamcağız da ağır bakımda ölmüş. Bizi çağırdılar ‘Babanız öldü’ diye, elimize mevt raporunu verdiler. Baktık Recep Çelik, T.C kimlik numarasına baktık o da birebir. Yalnız orada Covid-19’lu yazıyordu, biz ona itiraz ettik. Babam zira aşılarını olmuştu. Huzurevinde kaldığı için testini de yaptırmıştı. O da negatif çıkmıştı. Bu yüzden itiraz ettik, lakin düzelttiremedik” dedi.

“Dini vecibeleri yerine getirdik ve adamı gömdük”

“Bu olayı kim yaptıysa cezasını çeksin”

Çelik, “O hastanın sahipleri de yana yakıla yakınlarını arıyorlarmış. Sonuçta bizi pazartesi günü çağırdılar ‘Böyle bir yanlışlık olmuş, Araştırma Hastanesi’nin 5. katında dahiliye katında bir Recep Çelik yatıyor. Gidip, bakın babanız mı?’ dediler. Gittik, baktık, babamız orada. Biz kimi gömdük? Dün bizim gömdüğümüz Recep Çelik kimdi? Onun soyadı değişikmiş. Lakin biz adamı gömdük. Bugün savcılığa biz de, adamın ailesi de söz verdi. O mezar herhalde açılacak, onu aile mezarlığımızdan alacaklar ve diğer bir yere defnedecekler. Bizim aile mezarlığımız da boşalacak. Bundan sonraki süreç artık savcılıkta. Bu olayı kim yaptıysa cezasını çeksin dedik” formunda konuştu.

“Hasta gerçek, uygulanan tedavi hakikat, lakin evrak yanlış”

ÇOMÜ Sıhhat, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muammer Karaayvaz, “Covid-19 hastası Recep Yılmaz’ın Devlet Hastanesi ağır bakım servisine sevk edilmesi gerekiyordu. Boş yer olduğu için bu hastayı Mehmet Akif Ersoy Çanakkale Devlet Hastanesi’ne sevk etmeye karar verdik. Yanlışsız hasta gidiyor, gerçek tedavi uygulanıyor. Lakin yanlış evrak gidiyor. Yanlışlık da buradan kaynaklanıyor. Doğal hastalarda o kadar benzerlik var ki, ikisi de ameliyatlı, ikisinin de başında kocaman ben var” dedi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / UTKU YAŞAR CÜCE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir