Karabük Valisi Fuat Gürel: “İlimizde İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüs yayılmaya başladı”

Karabük Valisi Fuat Gürel: “İlimizde İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüs yayılmaya başladı”

“Bir ekip beşerler kurallara uymakta biraz yavaş davranıyorlar”

KARABÜK – Karabük Valisi Fuat Gürel, son haftalarda artan hadise sayıları sonucu ‘Kırmızı’ kategoride yer alanının nedeninin, kentte İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüs yayılmaya başladığından kaynaklandığını söyledi.

Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı risk haritasında çok yüksek riskli vilayetler kategorisinde kırmızı kümeye yükselen Karabük’te olay sayılarında yine artış yaşanmanın başlamaya başladı.

Karabük’ün 1 aylık mühlet içinde 1 Mart’a gelmeden evvel mavi kategoride olduğunu daha sonra sarıya geçtiğini ve burada hadise oranlarında artışlar olunca geçen hafta turuncu bu haftada maalesef kırmızıya geçtiğini söz eden Vali Gürel, ” Bütün Türkiye‘de bu manada bir artış var. Bin’in üzerinde bizimde başında olduğumuz kontrol grubumuz var. Daima kontroller yapılıyor ve esnafında geçmişten yaşanana deneyimlerden kaynaklı hassas davranıyordu. Buna karşın artış olduğunu biliyoruz ve sonuç olarak karşımıza çıktı. Dün Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan kabinede kararlar alındı ve açıklamalar yapıldı. Vilayetimizde bu manada çok yüksek riskli vilayetler ortasında yer aldı. Kurallar muhakkak ve buna uyacağız. Esnafımızın bu süreçte etkilenmesini en aza indirebilmek ismine kurallara riayet etmemiz gerekiyor. Bir kadro beşerler kurallara uymakta biraz yavaş davranıyorlar, dikkatli olmaları gerekir. Ramazan ayında da belirli kurallar olacak. Yaşanan artış ve alınan kararlarda bizim öğrencilerimiz bundan etkilendi. 5,6,7 ve 9,10 ve 11. Sınıflar bu kapsamda etkilendi ve yüz yüze eğitimden uzaktan eğitime geçecek, onun dışındaki öğrenciler yüz yüze eğitimlerine devam edecek. Bunun yanında Cumartesi ve Pazar dışarı çıkma yasaklandı” dedi.

“İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüs yayılmaya başladı”

Toplumun bütünün uyması gereken kurallar olduğunun da altını çizen Vali Gürel, “Sadece muhakkak bölümlerin kurallara uyması yetmiyor. Herkesin hassasiyetle kurallara uyması gerekir ki, bunla bütüncül sonuç elde edelim. Aksi takdirde bir yerde bir olayın çoğalıyor olması öteki vatandaşlarımıza da etkiliyor. Bu konuda vatandaşlarımızdan bilhassa istirham ediyorum, kurallara uyma konusunda biraz daha hassasiyet gösterelim. Ramazan ayı sonrası biraz daha rahatlayacağımızı düşünüyorum, beklentimiz o istikamette. Bilhassa 1 Haziran sonrası havaların ısınmasıyla beşerler sokaklara çıkacağından, bulaşı riskinin azalacağını düşünüyoruz. Vilayetimizde İngiltere kaynaklı mutasyonlu virüs yayılmaya başladı. Virüslülerin bilhassa büyük çoğunluğu mu manada bir artış gösteriyor” diye konuştu.

Kentte şuana kadar 58 bin aşının yapıldığını da kelamlarına ekleyen Vali Fuat Gürel, şunları söyledi:

“Aşı çalışmaları süratli bir biçimde devam ediyor. Kentimizde 32 bin birinci doz, 26 bin de ikinci doz aşı yapıldı. Aşılar arttıkça daha güzel günler bizi bekliyor”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / YASİN FAZİLET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir