İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan Myanmar’a büyükelçi yansısı: “Askeri rejimin zorbalığını kınıyoruz”

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Myanmar‘ın Londra Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn’in elçilik binasına alınmamasına reaksiyon göstererek, “Londra’da Myanmar askeri rejiminin dün yaptığı zorbalığı kınıyoruz” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Myanmar’ın Londra Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn’in, ülkesindeki darbeyi desteklemediği için elçilik binasına alınmaması ve büyükelçilik işçisinin binayı terk etmesinin istenmesine reaksiyon gösterdi. Raab toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Londra’da Myanmar askeri rejiminin dün yaptığı zorbalığı kınıyoruz. Kyaw Zwar Minn’e hamaseti için hürmetlerimi sunuyorum. Birleşik Krallık, darbeye ve vahim seviyedeki şiddet aksiyonlarına son verilmesi ve demokrasinin süratle yine tesis edilmesi davetini sürdürüyor” dedi.

Öte yandan İngiltere, Myanmar’ın büyükelçi değişikliğini kabul etti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Myanmar’daki askeri idareden gelen bildirimi aldığını ve milletlerarası diplomatik münasebetlere ait Viyana Mukavelesi kapsamında, “Myanmar idaresi tarafından alınan kararı kabul etmesi gerektiğini” doğruladı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Yardımcısı Chit Win’in, Minn’in vazifesini devraldığına ait savlara yönelik olarak ise, “henüz mevzuya ait resmi bir bildirim gelmediğini” bildirdi.

Viyana Sözleşmesi’ne nazaran, bir büyükelçinin misyonu konut sahibi ülke bilgilendirildikten sonra resmi olarak sona eriyor.

Protestocular binanın önünde toplandı

Minn ve büyükelçilik işçisinin elçilik binasına tekrar girmesinin engellenmesi hedefiyle binanın önünde polisler görevlendirildi. Büyükelçinin içeri alınmadığı haberinin yayılması üzerine protestocular binanın önünde toplandı.

“Londra’nın ortasında bir cins darbe”

Elçilik binasında denetimin askeri ateşede olduğunu ve binaya girmesine müsaade verilmediğini belirten Minn, kendisine artık Mayanmar’ı temsil etmediğinin söylendiğini açıklamıştı. Minn olayları, “Londra’nın ortasında bir cins darbe” olarak nitelendirmişti.

Ne olmuştu?

Myanmar ordusu 1 Şubat’ta askeri darbeyle idareye el koymuştu. Darbeci cuntanın idaresi ele geçirmesinin akabinde ülkede başlayan protestolarda çocuklar da dahil olmak üzere 500’den fazla kişi hayatını kaybetti. – LONDRA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir