HSK üyeliği için TBMM Başkanlığına müracaat süreci başladı

Yargıçlar ve Savcılar Şurası (HSK) üyeliği için TBMM Başkanlığına müracaat süreci başladı.

TBMM Başkanlığı, Meclis tarafından HSK’ye seçilecek 7 üyelik için resmi internet sitesinde duyuru yaptı.

HSK üyeliği için koşulları taşıyan aday adayları, TBMM Başkanlığı Genel Evrak Ünitesi’ne, 22 Nisan Perşembe günü saat 18.00’e kadar şahsen ya da posta yoluyla başvuracak.

Meclis’teki seçim süreci

TBMM Başkanlığı, müracaatları Anayasa ve Adalet Kurulları Üyelerinden Konseyi Karma Komiteye gönderecek.

Karma Kurul, her bir üyelik için üç adayı, üye tamsayısının üçte iki çoğunluğuyla belirleyecek. Birinci oylamada aday belirleme sürecinin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu aranacak. Bu oylamada da aday belirlenemediği takdirde her bir üyelik için en çok oyu alan iki aday ortasında isim çekme yöntemi ile aday belirleme süreci tamamlanacak.

TBMM Genel Şurası, tıpkı yöntem ve nisapları gözeterek 15 gün içinde seçimi tamamlayacak.

Karma Kurul tarafından belirlenen adaylar ortasından her bir üye için farklı ayrı bâtın oyla seçim yapılacak. Birinci oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu; bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu gerekecek. İkinci oylamada da üye seçilemezse, en çok oyu alan iki aday ortasında isim çekme metodu ile üye seçimi gerçekleştirilecek.

HSK üyeliği seçimleri, üyelerin vazife mühletinin dolmasından evvelki 30 gün içinde yapılacak. Seçilen yeni üyeler, 4 yıllığına misyona gelecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Sinan Uslu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir