Güvenlik soruşturmasına ait kanun teklifi TBMM’de kabul edildi

Güvenlik soruşturması yönelik kanun teklifi TBMM Genel Heyeti’nde kabul edildi.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi TBMM Genel Şurası’nda kabul edildi. Teklife nazaran, arşiv araştırması birinci sefer yahut yine memuriyete yahut kamu misyonuna atanacaklara yapılacak.

Buna nazaran güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar, “Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan şahısların bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin ziyan görebileceği yahut tehlikeye düşebileceği bilgi ve evrakların bulunduğu saklılık dereceli üniteler, Ulusal Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, kıyı güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu çalışanı, Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak işçi, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler, üst kademe kamu yöneticileri, özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan şahıslar, ulusal güvenlik açısından stratejik değeri haiz ünite, proje, tesis, hizmetlerde statüsü yahut çalıştırma biçimine bağlı olmaksızın istihdam edilenler” biçiminde sıralandı.

Güvenlik soruşturması, arşiv araştırmasındaki mevzulara ek olarak kişinin; misyonun gerektirdiği niteliklerle ilgili kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal datalarının, yabancı devlet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin, terör örgütleri yahut kabahat işlemek emeliyle kurulan örgütlerle aksiyon birliği, irtibat ve iltisak içinde olup olmadığının, mevcut kayıtlardan ve kişinin vazifesine yansıyacak konuların kontrole elverişli olacak tekniklerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesini içerecek.

Güvenlik soruşturması, kişinin birincil derece yakınlarını kapsam dışı bırakacak.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda elde edilen dataların kıymetlendirilmesi maksadıyla Kıymetlendirme Kurulu kurulacak. Kıymetlendirme Kurulu, Cumhurbaşkanlığında İdari İşler Lideri’nin görevlendireceği bir üst kademe yöneticisinin, TBMM Başkanlığı’nda genel sekreter yardımcısının, bakanlıklarda bakan yardımcısının, başka kamu kurum ve kuruluşlarında en üst yöneticinin görevlendireceği bir üst kademe yöneticisini olabilecek ve kurul beş bireyden oluşacak.

Şahsî bilgilerin işlenme emelinin ortadan kalkması halinde yahut her durumda iki yılın sonunda Kıymetlendirme Komitesince silinecek. Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurluğu ve konsolosluk ile yurtdışında istihdam edilecek işçi için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

(Ahmet Umur Öztürk/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir