“Görevlendirme Yapılan Belediyeler Uyum Toplantısı” bakanların iştiraki ile başladı

“Görevlendirme Yapılan Belediyeler Uyum Toplantısı” bakanların iştiraki ile başladı

ANKARA – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Görevlendirme Yapılan Belediyeler Uyum Toplantısı’na katıldı.

Birincisi 13 Aralık 2019 tarihinde Gölbaşı Vilayetler Meskeninde gerçekleştirilen Belediye Lider Vekilleri toplantısının ikincisi bugün Gölbaşı Vilayetler Konutunda başladı. Toplantının kısa bir kısmı basına açık gerçekleşirken “Görevlendirme Yapılan Belediyeler Uyum Toplantısı” İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Taruım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Haydi Tunç, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Etraf ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank ile 48 belediye lider vekilinin iştiraki ile devam ediyor.

Basına kapalı olarak devam eden toplantıda bakanların, belediye lider vekillerine yönelik beklenti ve talimatlarının iletileceği birinci kısmında belediye lider vekili görevlendirilen belediyelerin genel durumuna ait bir kıymetlendirme sunumu da gerçekleşmesi bekleniyor.

Gün içinde devam edecek toplantını son kısmında ise belediye lider vekillerinin taleplerinin lisana getirileceği bir formata sahip olacak toplantıda belediyelerin idari, mali, hukuksal durum ve gereksinimleri pahalandırılacak, bakanlıklarımızın yatırım ve projelerinin işleyişi ile ilgili belediye lider vekillerimizin genel talep ve beklentileri konusunda istişarede bulunulacak.

2014-2019 devrinde 102 (94’ü PKK/KCK kapsamında), 1 Nisan 2019 sonrasında ise 49 (48’i PKK/KCK kapsamında) belediye lideri terör yahut terör örgütlerine yardım ve yataklık etme kabahatleri sebebiyle misyonlarından uzaklaştırılarak yerlerine İçişleri Bakanlığı ve Valilere belediye lider vekili görevlendirilmişti. Gerek belediye kaynaklarının terör örgütlerine aktarılmasının önlenmesi gerekse devlet ve bölge halkı ortasındaki muhabbetin artarak huzur ve itimat ortamının sağlanması ve terör örgütü ve yandaşlarının baskısının kırılmasını amaçlayan belediye lider vekili görevlendirilmesi uygulamasına bakanlıklar başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının vereceği takviye ve bu mevzuda sağlanacak uyum hayati ehemmiyet taşıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / YUNUS EMRE KARTAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir