Gaziantep’te Alzaymır hastalarına müzikli terapi

Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı Yaşlı Takviye Programı (YADES) kapsamında desteklenen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Alzaymır Hasta ve Hasta Yakınları Buluşma Merkezi’ndeki yaklaşık 100 hasta, davul, tef, darbuka çalıp müzikler söyleyerek güzel vakit geçiriyor, hayata daha sıkı tutunmaları sağlanıyor.

MÜZİKLİ TERAPİ SAYESİNDE ULU ÇINARLARA MORAL VERİLİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi çatısı altında faaliyet gösteren merkez hakkında açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Sıhhat Hizmetleri ve Engelliler Daire Lideri Dr. Serdar Tolay, şunları söyledi: “Buradaki hastaların hayat kalitelerini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Alzaymır hastalığının tam tedavisi mümkün değil. Maksadımız bu hastalığın ilerlemesini azaltmak. Etkinlikler içerisinde en kıymetli ögelerden biri müzik. Müziği çok âlâ kullanmak gerekiyor. Müzik, herkesin bildiği üzere toplum ortasında ruhun besini olarak nitelendiriliyor. Bilhassa bireylerin küme halinde yahut kişisel formda eşlik edebilecek cinsten müzikler seçilerek onların terapi olması sağlanıyor. Müzikle hastaların olumlu istikametten etkilendiğini gördük. Hasebiyle hastaların ömür standartları yükselmiş oluyor. Merkezdeki ulu çınarlar, müzikli aktifliğe katılıp moral buluyor. Burada onların kaliteli vakit geçirmelerine katkıda bulunuluyor.”

“ŞARKILARA EŞLİK EDİP GERİLİM ATIYORUZ”

Alzaymır hastalığı nedeniyle merkezde tedavi gören İbrahim Halil Bazatlı, yaklaşık bir yıl evvel geçirdiği beyin kanaması sonucu rahatsızlandığını ve 11 gün ağır bakımda kaldığını ayrıyeten eşinin de kanser tedavisi gördüğünü belirterek, “Rahatsızlığımın akabinde Moral Konutu’na geldim. Burada nitekim moral buluyorum. Haftada iki gün geliyorum. Merkezde fizik tedavi, beyin jimnastiği, spor, zeka akıl oyunları üzere aktifliklerin yanı sıra müzik enstrümanlarını çalışıyoruz. Müziklere eşlik edip söylüyoruz. Gerilim atıp rahatlıyoruz. Müzik dinletisi çok hoş bir his ve memnun oluyoruz. Kahırlardan bunalmışız lakin müzikle rahatlayıp huzur buluyoruz” sözlerini kullandı.

Kaynak: Bültenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir