Fiat 500 2,5 milyon üretim adedine ulaştı

CARMEDYA.COM – Fiat‘ın ikonik modeli 500, 2,5 milyonluk rekor üretim adedine ulaştı.

Rekora imza atan versiyon hibrit motora sahip bir Fiat 500 oldu.

2020 yılında 500 ve Panda modelleriyle birinci defa sunulan hibrit teknolojisi, Fiat’ın elektrikliye geçiş atağının başlangıcını oluşturmuştu. Markanın elektrikliye geçiş atılımının başarısı Fiat’ı elektrikli kent ulaşımı alanında Avrupa’da doruğa taşıdı.

Yollara yine çıktığı 2007 yılından bu yana dünya genelinde 2,5 milyon adetlik satış sayısına ulaşan Fiat 500’ün, 1957 yılında satışa sunulan birinci kuşağıyla birlikte satış adedi tüm dünyada 6,7 milyon adede ulaştı.

Avrupa’da segmentinin başkanı

Fiat 500, 2020 yılında yüzde 17,7 üzere etkileyici bir pazar hissesi ile Avrupa kent arabası segmentinde önder oldu ve bir evvelki yıla nazaran pazar hissesini 3 puan arttırarak elde etmiş olduğu başarıyı tekrarladı. Fiat 500 tıpkı vakitte, üretiminden bu yana aldığı 60’ın üzerinde mükafatla, dünyanın en çok ödül alan arabalarından biri olarak da öne çıkıyor. 2008 Yılın Arabası (Car of The Year), 2007 EuroCarBody, 2008 Auto Europa, 2009 Dünyanın Araba Tasarımı (World Car Design of the Year), 2011 Altın Pusula (Golden Compass) ve Dünyanın En Hoş Arabası (The Most Beautiful Car in the World) üzere itibarlı mükafatlar, modelin öne çıkanlardan kimileri oldu.

Modelin dünya çapındaki muvaffakiyetinin sırrı, kendi karakterine sadık kalarak daima gelişmeye devam etmesi oldu. Bir öbür muvaffakiyet ögesini ise yıllar içinde lanse edilen birçok özel seriler oluşturdu. Fiat 500, yıllar içinde modadan yelkenciliğe, sanattan spor dünyasına öteki ikonik markalarla birlikte yine yorumlandı ve böylelikle her vakit bir trend belirleyici olmayı başardı. Moda dünyasında Diesel, Gucci, GQ ve Collezione versiyonları ile yer alan lüks yelken dünyasına damgasını vuran Riva ve Abarth Rivale ile 1957 model özgün Fiat 500 modelinin anısına hazırlanan Anniversario ve ayrıyeten 500 Mirror bu özel versiyonlardan yalnızca kimileri. Kısa müddette milletlerarası pazarlarda kabul gören Fiat’ın ikonik modelinin neredeyse yüzde 80’i İtalya dışında satılıyor. Bu da ikonik modeli, Fiat’ın en milletlerarası arabası ve “Made in Italy” elçisi yapıyor.

Kaynak: Carmedya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir