AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açtığı tezi

Avrupa’da AstraZeneca aşısı olan çok sayıda kişi, kan pıhtılaşması nedeniyle hayatını kaybetmişti. Aşı sonrası ölümlerin artmasıyla birlikte AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açtığı sav edilmişti. Aşı hakkındaki tartışmalar devam ederken, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından AstraZeneca hakkında yeni açıklama geldi. EMA, AstraZeneca aşısı ile kanda pıhtılaşma hadiseleri ortasında irtibat olduğunu tabir ederek, bunun çok az görüldüğünü açıkladı.

”ÇOK ENDER DE OLSA GÖRÜLÜYOR”

Aşı tedarikinde yaşanan aksaklıklara dikkat çeken EMA, aşının yararlarının risklerden daha fazla olduğunu vurguladı. EMA açıklamasında, “EMA’nın güvenlik komitesi bugün, düşük trombositli olağandışı kan pıhtılarının aşının çok ender yan tesirleri olarak listelenmesi gerektiği sonucuna vardı” denildi.

“AŞININ KULLANIMINA ÜYE DEVLETLER KARAR VERECEK”

EMA, “Şimdiye kadar, bildirilen hadiselerin birden fazla, aşılamadan sonraki 2 hafta içinde 60 yaşın altındaki bayanlarda meydana geldi. Mevcut olan delillere dayanarak, makul risk faktörleri doğrulanmamıştır” sözlerini kullandı. Korona virüs aşılarının inançlı ve tesirli kullanımını desteklediğinin altını çizen EMA, ulusal seviyedeki aşılama kampanyaları sırasında aşının kullanılmasının üye devletlerce belirleneceğini tabir etti.

İNGİLTERE’DE 30 YAŞ ALTINDA AŞININ KULLANILMAMASI TAVSİYE EDİLDİ

İngiltere’de İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Kurumu (MHRA) 30 yaşın altındaki bireylere AstraZeneca aşısı yerine alternatif diğer bir Covid-19 aşısının uygulanmasını önerdi. AstraZeneca aşısının 30 yaşın altındaki bireylere uygulanmasıyla ender olan kan pıhtılaşma riskinin arttığını belirten MHRA, 18-29 yaşları ortasındaki şahıslara, mümkün olan öbür bir alternatif aşının uygulanmasını önerdi.

AŞI ÇOK SAYIDA ÜLKEDE ASKIYA ALINMIŞTI

AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi tarafından üretilen aşının kullanımı, kan pıhtılaşmasına yol açtığına dair tasaların akabinde çok sayıda ülkede askıya alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir