AİHM, Çekya’nın çocukluk periyodu aşılarını zarurî kılma kararını destekledi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Çekya’da çocuklara okul öncesi yapılan rutin aşıları zarurî kılma kararını destekledi.

Çocuklarını aşılatmadıkları için ceza alan yahut çocukları okula alınmayan aileler, hak ihlali gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

AİHM, Çekya’nın aşı yaptırılmamış çocukların okula alınmaması siyasetinin özel yaşama müdahaleyi içermekle birlikte, kamu sıhhatinin da korunması gerektiğini kaydetti.

Mahkemenin önüne gelen olayların hepsi koronavirüs salgını öncesine ilişkin.

Fakat, çocuklukta yapılan rutin aşılamalar Covid-19’un yayılması karşısında daha yakından inceleniyor.

1’e karşı 16 oyla alınan karar, AİHM’nin çocuklara yönelik aşılamalarla ilgili verdiği birinci karar oldu.

Gerekçeli kararda, “Önlemler ‘demokratik bir toplumda gerekli’ olarak görülebilir” denilirken, “Amaç, her çocuğun aşılama ya da sürü bağışıklığı yoluyla ağır hastalıklara karşı korunması olmalı” sözleri yer aldı.

Çekya’daki maddelere nazaran, anne ve babalar sıhhat nedenleriyle mümkün olmadığı durumlar hariç, çocuklarını bir dizi çocukluk hastalığına karşı aşılatmak zorunda.

Lakin aşılar zorla yapılamıyor ve çocuklar okul çağına geldiklerinde bu münasebetle dışlanamıyor.

Mahkemenin önüne gelen beş olayda ise aşılanmayan çocukların yuvalara ve anaokullarına alınmaması kelam konusu.

Hadiselerden birinde aile, kızlarının MMR aşısı (Kızamık- Kızamıkçık- Kabakulak) aşısı olmasını reddetti.

Kelam konusu çocuk 2006’da anaokuluna başlamış, lakin iki yıl sonra aile tabibinin okul müdürüne çocuğun aşı olmadığını söylemesi üzerine okuldan uzaklaştırılmıştı.

Daha sonra bir Çek mahkemesi, çocuğun okula devam etmesinin öbür okul öncesi yaştaki çocukları tehlikeye atabileceği gerekçesiyle, okulun kararını destekledi.

Öbür çocukların da anaokulu ve yuvalara girişi engellenirken, bir babaya da çocuklarının aşılarını tam yaptırmadığı için para cezası verildi.

Çekya, çocukluktaki aşıları zarurî kılan tek AB ülkesi değil.

Almanya’da da geçen yıl tüm anne ve babaların çocuklarına kızamık aşısı yaptırması zarurî kılınmış, aksi takdirde 2500 euro para cezası verileceği belirilmişti.

Fransa ve İtalya da son yıllarda kızamık hadiseleri görülmesi üzerine aşılama kurallarını değiştirmiş, İngiltere’de de aşılanma oranlarının düşmesi üzerine hükümet 2018 ve 2019’da aşı kampanyası başlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir