ABD’de felçli insanın beyni birinci sefer kablosuz olarak bilgisayara bağlandı

Amerikalı biliminsanları bilim kurgu sinemalarını aratmayan bir unsur imza atttı. ABD’deki Brown Üniversitesi ve Providence Veterans Affairs Tıp Merkezi iştirakinde geliştirilen usul sayesinde felçli insanların hayatını kolaylaşacak.

IEEE Transactions on Biomedical Engineering isimli bilimsel dergiside yayınlanan habere nazaran, yüksek bant genişliğine sahip kablosuz beyin-bilgisayar arayüzünün (BCI), klinik testinden başarılı halde geçtiği tabir edildi. Bilim insanları sistemin beyin sinyallerini “tek nöron çözünürlüğünde ve tam geniş bant kesinliğinde” iletebildiğini söyledi.

YALNIZCA DÜŞÜNEREK ROBOTİK PROTEZLERE KOMUT GÖNDERİLECEK

Felçli şahısların yalnızca düşünerek bilgisayar ekranlarına yazı yazıp, komut vermeye yahut robotik protezleri kullanmalarına imkan tanıyan yeni BCI (kablosuz beyin-bilgisayar arayüzü) birinci kere insan beynine bağlandı. Uygulamada, BrainGate ismi verilen teknolojinin klinik denemesinde bir kişinin beyin motor korteksine bağlanan küçük bir verici yer alıyordu.

EN DİKKAT ALIMLI SİNİRSEL ARAYÜZ TEKNOLOJİSİ

Mecmuada yer alan haber

SİSTEMLE BİRLİKTE BEYİN AKTİVİTELERİ DENETİM ALTINDA

Uygulamanın maksadını sıralayan uzmanlar, hareket etme yeteneğini kaybeden beşerler için bağımsızlığı geri kazanmaya yardımcı olan büsbütün implante edilebilir bir kablosuz intrakortikal sistemi olduğunu lisana getirdi. Brown Üniversitesi’nde misyonlu mühendislik profesörü Leigh Hochberg uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada, “Uyguladığımız sistem sayesinde beyin aktivitesini meskende ve daha evvel neredeyse imkansız olacak kadar uzun müddetler boyunca takip edebiliyoruz” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir