18’inde kalp yetmezliği tanısı aldı, 2 çocuk sahibi bayan 7 yıl sonra sıhhatine kavuştu

Birçok kalp hastasının takip edilebilir durumda olduğunu kaydeden Kalp Damar Cerrahisi kısmı Prof. Dr. Mustafa Güden “Kalp ameliyatı olmanın da olmamanın da muhakkak bir riski var. Aslında birçok kalp hastası takip edilebilir durumda hatta birçoklarının ameliyat vakti bile gelmemiş oluyor. Yıllarca takip ettiğimiz hastalarımızdan biri de 29 yaşındaki Elif Sümeyye Şimşek, hatta bu müddette ikinci çocuğunu kucağına aldı. 7 yıllık takip sonrası geçtiğimiz günlerde ameliyatını gerçekleştirdik” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kısmından Prof. Dr. Mustafa Güden, kalp hastalarında ameliyata karar verilirken nelere dikkat edildiğini açıkladı. Prof. Dr. Güden, öncelikle hastalarda hangi kalp hastalığının olduğunun tespit edilmesi gerektiğine değinerek, “Hastalığın tespiti yapıldıktan sonra hasta için gerekli tedavi neyse ona başlanılır. Burada 3 farklı seçenek bulunuyor. Bunlar ilaçla takip, kardiyolojik olarak kateterle yapılabilecek tedaviler ve cerrahi tedavilerdir. Şayet hastalarda kardiyolojik olarak rastgele bir şey yapılmıyor ve kalpte önemli bir sorun bulunuyorsa kılavuzlara başvuruyoruz. Mesela hastalarda mitral kapak yetersizliği, aortun genişlemesi, aort kapağının daralması, kaçırıyor olması yahut koroner damarlarla ilgili sorunlar gözlenebiliyor. Burada karar verirken kılavuzlara ve en değerlisi hastanın şikayetlerine bakarak ameliyat olacağı vakti belirliyoruz” diye konuştu.

AMELİYAT OLMANIN DA OLMAMANIN DA RİSKİ VAR

Ameliyat kararı verilirken risklerin yeterli kıymetlendirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Güden, “Ameliyat olmanın da olmamanın da muhakkak bir riski var. Ameliyatın riski beklemekten daha düşük olduğu vakit ameliyat kararı veriyoruz. Burada en değerli faktör hasta geldiği vakit, ameliyattan öteki bir seçenek yokmuş üzere görmemek gerekiyor. Aslında birçok hasta takip edilebilir durumdadır. Bunların birden fazla ameliyat vakti gelmiş hastalar değildir. Kalp kapağında ister mitral kapak ister aort kapak olsun ya da koroner arter ya da aortun genişliği olsun hepsinin kılavuzlarda belirli kriterleri ve ameliyat vakti var. Ameliyat için uygun vakitte karar vermek gerekiyor. Ne hastanın ileri yaşantısına ziyanı olacak formda geciktirilmemeli ne de çok erken yapıp, gereksiz yere daha vakti varken ameliyatın riski erken periyotta alınmamalı. Kimi hastalarımızda çabucak ameliyat kararı vermek yerine muhakkak bir mühlet yakın takibe alıyoruz. Yıllarca takip ettiğimiz hastalarımızdan biri de Elif Sümeyye Şimşek, 7 yıl evvel hastanemize geldiğinde kendisine hemen ameliyat olması söylendiğini iletti. Biz ise ameliyat için daha erken olduğunu söyledik. Bu takip sürecinde hatta ikinci çocuğunu bile kucağına aldı. Kalbindeki kriterlerin genişlemesi ve şikayetlerinin başlaması sonucunda geçtiğimiz günlerde ameliyata alarak mitral kapak tamiri yaptık. Her şey yolunda giderse ilerleyen devirde üçüncü sefer anne olabilecek” dedi.

HASTALIĞIMI 18 YAŞINDAYKEN TESADÜFEN ÖĞRENDİM

Prof. Dr. Mustafa Güden tarafından gerçekleştirilen başarılı ameliyat sonucunda sıhhatine kavuşan 2 çocuk annesi 29 yaşındaki Elif Sümeyye Şimşek ise yaşadığı süreci şu formda anlattı:

“Hastalığımı 18 yaşındayken spor salonuna yazılmak istediğimde tesadüfen öğrendim. Spor salonuna kaydolmak için tabip denetiminden geçmem gerekiyordu lakin denetim esnasında kalbimdeki üfürme fark edildi. Kendimi çok güzel hissetmeme karşın üfürmeyi ciddiye alarak kardiyolojiye başvurdum. Muayenemi yapan tabip önemli bir kasvetim olmadığını, hafif derecede mitral yetmezliğim olduğunu ve hayatımda hiçbir kısıtlama olmayacağını söyledi. Sonrasında evlilik sürecim başladı ve bu devirde de hiç problemim yoktu. Akabinde birinci hamileliğimde beklenmedik bir formda hastalığım ilerledi. Hatta aile tabibim hastalığımın çok önemli boyutta olduğunu ve hamileliğimin bitebileceğini söyleyince kendimi çok makûs hissettim. Bunun üzerine Medipol Mega Üniversitesi Kardiyoloji Kısmından Doç. Dr. Filiz Kızılırmak’a başvurdum. Filiz hocamızın yardımıyla moralim düzeldi ve olağan doğumla birinci çocuğumu kucağıma alabildim.”

AMELİYATIMI 7 SENE ERTELEYEBİLDİK

Doğumdan ameliyata kadar ki olan süreci anlatan Elif Sümeyye Şimşek, “Doğumdan 6 ay sonra Filiz Hoca beni gördüğünde ‘Kapaklarının durumunu çok düzgün görmedim, bir ameliyat kelam konusu olabilir. Bu mevzuda yeterli bir cerrah arayışına gir’ dedi. Öbür cerrahlarla görüştüğümüzde ise 3 ay içinde ameliyat olmam gerektiğini hatta ameliyat olsam da olmasam da ikinci sefer anne olmama müsaade etmiyorlardı. İşte o vakit Prof. Dr. Mustafa Güden hocamıza başvurdum. Hocamıza ‘1 yaşından küçük oğlum var, aralıksız yürüyebiliyorum, tek seferde kat çıkabiliyorum lakin ameliyat olmam gerektiği söyleniyor’ dedim. Kendisi ekokardiyografi sonuçlarıma baktığında ‘Ben seni bu durumda ameliyat etmem, bebeğin de daha küçük. Bu sonuçlarla ameliyat kelam konusu değil, seni takibe alacağız’ deyince moralim düzeldi. 6 ay sonraki denetime kadar bedenim toparlandı ve hamilelik kilolarım gitti. Mustafa hocayla tekrar görüştüğümüzde ‘Mitral pahanın 4’ten 2 dereceye düşmüş. Bir bebek daha düşünürseniz bu süreçte bir hamilelik daha yaşanabilir’ dedi” diye konuştu.

Şimşek, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu konuşmadan 2 ay sonra tekrar gebe kaldım ve 23 ay ortayla 2 erkek çocuğum oldu. 2020 yılının mart ayına geldiğimizde Filiz Hoca, ‘Artık ameliyatını yapalım’ dedi ancak koronavirüs yeni başlamıştı. 2021 Mart’ına geldiğimizde de Mustafa hocayla görüştüm. 7 yıldır ‘ameliyatını erteleyebiliriz’ diyen tabip artık ‘Ameliyatını ertelemeden yapalım’ dedi. Açıkçası artık oğullarımın biri 7 biri 5 yaşında ve benden başka kalabiliyorlar yani çocuklar açısından da uygun bir periyottu. Açık kalp ameliyatı beklediğim yahut korktuğum kadar güç değildi. Ameliyattan evvel düzgün olduğumu düşünüyordum lakin artık fark ettim ki aslında yeterli değilmişim, yoruluyormuşum. Ameliyattan sonra bu kadar süratli toparlanabileceğimi sanmıyordum, hatta çabucak ayağa kalkabileceğimi bile düşünmüyordum. Taburcu olduktan sonra meskene geldiğimde kendimi gerçek manada çok âlâ hissetmeye başladım. Telefondan imajlı görüştüğüm arkadaşlarım durumuma çok şaşırdılar. Doğal bende çok şaşırdım. Hatta büyük oğlum ‘Anne ben seni bu türlü beklemiyordum. Daima yatacaksın zannediyordum. Lakin sen daima bizimle berabersin ve yatmıyorsun’ diyor. Gündüz vakti yatma ya da istirahat gereksinimim olmuyor. Yalnızca göğüs kemiğimdeki yaramdan ötürü hareketlerime dikkat ediyorum. Lakin günlük hayatıma olağan biçimde devam ediyorum. Ameliyat olacak hastalar bu durumu beklemiyor, beşerler kendilerini çok berbat bir psikolojiye hazırlıyor. Lakin bu durum o kadar güç değil. Hele benim durumumda yani genç yaşta ameliyat olacaklar için söylüyorum; ileri yaştaki hastalara göre bizler daha süratli toparlayabiliyoruz.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir